TENIS ZIEMNY - ZASADY GRY, JAK ZWIĘKSZYĆ EFEKTYWNOŚĆ GRY?

2023-01-12



Zasady gry w tenisa ziemnego nie należą do najłatwiejszych. Jest to wymagający sport, który wymaga stosowania się do określonych reguł. Warto wiedzieć, że przepisy jasno określają m.in. wymiary pola do gry, rodzaj rakiety czy parametry fizyczne piłki. Zastanawiasz się, jak podnieść swoją efektywność na korcie i pokonać przeciwników? Zapoznaj się z tym artykułem, gdzie znajdziesz zbiór przydatnych informacji!

TENIS ZIEMNY ZASADY - CO NALEŻY WIEDZIEĆ?

Tenis zasady gry mogą wydawać się złożone dla osoby, która nie posiada doświadczenia. Właśnie dlatego warto jest zacząć od absolutnych podstaw! Posiadając elementarną wiedzę można przejść do pogłębiania tajników omawianej dyscypliny.

1. Powierzchnia kortu tenisowego

Kort tenisowy jest prostokątem o wymiarach 23,77 x 8,23 m (gra pojedyncza) lub 23,77 x 10,97 m (gra deblowa). W połowie długości znajduje się siatka przymocowana do słupków na wysokości 1,07 m. Pole do gry otoczone jest liniami zewnętrznymi. Można wyróżnić także linie serwisowe, czyli taśmy zlokalizowane w odległości 6,4 m od siatki. Przez ich środek przebiega linia poprzeczna, która wyznacza pola serwisowe. Podłoże musi zagwarantować optymalną sprężystość. Wszystko po to, by osiągnąć optymalną prędkość odbijania piłki. Pozwala to utrzymać pożądane tempo rozgrywki. Można wyróżnić korty średnie (niska lub średnia wysokość odbijania piłki) oraz szybkie (duża wysokość odbijania piłki).

Nieco inaczej wyglądają korty tenisowe przeznaczone dla dzieci. Poszczególne wartości są modyfikowane, tak aby zapewnić komfort i ergonomię rozgrywki.

2. Rakieta i piłka tenisowa

Tenis ziemny wymaga posiadania odpowiednich akcesoriów. Całkowita długość rakiety nie powinna przekraczać 73,66 cm, a szerokość 31,75 cm. Maksymalna powierzchnia naciągu to 39,37 x 29,21 cm. Ważne, aby splot strun był po obu stronach identyczny. Nie bez znaczenia jest również gęstość splotu. Wyprofilowana rękojeść gwarantuje pewny i stabilny chwyt. Niedopuszczalne jest stosowanie elementów, które przeznaczone są do innych celów niż zapobieżenie lub ograniczenia zużycia lub drgań.

Średnica piłek tenisowych znajduje się w przedziale 6,35-6,37 cm. Ich waga wynosi od 56,7 g do 58,5 g. Powierzchnia zewnętrzna musi być jednolita. Dopuszczalne jest stosowanie piłek w dwóch kolorach (białym, żółtym). Ważne, aby piłka nie posiadała ściegów zewnętrznych. Warto wiedzieć, że obecnie coraz częściej spotyka się nieco większe modele, które przystosowane są do terenów trawiastych. W przypadku nawierzchni ceglanej możliwe jest użycie piłek nieco mniej puszystych.

3. Zasady gry w tenisa ziemnego

Tenis ziemny dopuszcza dwóch (singiel) lub czterech (debel) graczów. Stosuje się tutaj następującą punktację: 0 (brak punktu), 15 (jeden punkt), 30 (dwa punkty), 40 (trzy punkty), gem (czwarty punkt kończący gema). Można wyróżnić także stan "równowagi", czyli sytuację, gdy zawodnicy mają po trzy punkty. W takim przypadku gem toczy się do momentu osiągnięcia przewagi punktowej przez jedną ze stron.

Standardowa rozgrywka toczy się do dwóch lub trzech zwycięskich setów. Każdy z nich składa się z sześciu wygranych gemów. Warto podkreślić, że gracz uznawany jest wygranym tylko w przypadku, gdy przewaga nad rywalem wynosi przynajmniej dwa gemy. Wynik 6:6 zakłada dalszą grę do momentu osiągnięcia przewagi jednej ze stron. Częściej stosuje się jednak metodę "tie-break" - wygrywa gracz, który pierwszy zdobędzie siedem punktów (minimum dwa punkty przewagi nad rywalem). Wszystko po to, aby skrócić czas wyłowienia zwycięzcy.

Powierzchnia gry ograniczona jest przez linie wyznaczone za pomocą taśm. W każdym gemie jest jeden podający oraz jeden odbierający podanie. Po każdym gemie następuje zamiana ról. Serwowanie piłki ma miejsce z wyznaczonego pola. Jeśli pierwsze podanie zostało wykonane nieprawidłowo, to zawodnik ma prawo do wykonanie drugiego podania. Net, czyli dotknięcie siatki przez piłkę, skutkuje komendą "let". Oznacza ona możliwość powtórzenia podania. Dwa lety w ciągu jednego podania wiążą się z błędem, a także utratą punktów.

ĆWICZENIA DO TENISA ZIEMNEGO

Tenis ziemny jakie ćwiczenia? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Faktem jest, że aktywność fizyczna pozwala zwiększyć wydajność organizmu oraz podnieść efektywność rozgrywki.

- Bieganie - wydolność organizmu można zwiększyć w przypadku jednostajnych biegów na terenie płaskim. Osoby początkujące powinny stosować technikę naprzemienną (1 minuta biegu i 1 minuta marszu).

- Biegi na nartach - to doskonała opcja dla miłośników sportów zimowych. Zasady są podobne, jak w przypadku biegu po utwardzonym podłożu.

- Pływanie - pobudza do pracy różne grupy mięśniowe, a jednocześnie nie obciąża stawów czy układu kostnego.

- Ćwiczenia rozprężające - m.in. skoki kangura, skoki na dłonie, skoki wykonywane z pozycji przykurczonej. Podnoszą zwinność, a także skracają czas reakcji.

- Ćwiczenia z ciężarem - treningi z m.in. piłkami lekarskimi, obciążeniami. Wspomagają rozwój układu mięśniowego oraz redukują ryzyko kontuzji. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością oraz intensywnością.

- Sporty uzupełniające - takie jak np. koszykówka, siatkówka, piłka nożna, hokej na trawie, lekkoatletyka. Istotne, aby podczas aktywności zachować należytą ostrożność, która redukuje ryzyko zaistnienia kontuzji.

WYPOSAŻENIE KORTU TENISOWEGO

Zarówno profesjonalne rozgrywki, jak i treningi powinny mieć miejsce na prawidłowo wyposażonym korcie tenisowym. Niezbędne są nie tylko solidne słupki odporne na działanie czynników zewnętrznych, ale także siatka o odpowiednim splocie i sprężystości. Nie można zapomnieć o profesjonalnych taśmach. Do potrzebnych elementów zalicza się także blendę tenisową, dekielki zabezpieczające tuleje słupków, obciążniki taśmy środkowej, pas napinający do linii tenisowych, tablica wyników wraz z uchwytem, stanowisko sędziowskie. W wielu miejscach można spotkać się także z wózkami na piłki czy uchwytami do bezpiecznego przechowywania rakiet tenisowych. Ważne, aby wyposażenie spełniało aktualnie obowiązujące normy i standardy.