ĆWICZENIA OGÓLNOROZWOJOWE DLA DZIECI Z WYKORZYSTANIEM SPRZĘTU OGÓLNOROZWOJOWEGO

2022-05-09



Trudno przecenić wpływ aktywności fizycznej na zdrowie dziecka. Regularny ruch oznacza nie tylko lepsze wyniki na boisku lub bieżni, ale przede wszystkim poprawny i harmonijny wzrost ciała. Ćwiczenia m.in. wzmacniają kręgosłup, kształtują właściwą postawę, poprawiają mobilność, a także wpływają pozytywnie na samopoczucie oraz pewność siebie dziecka. Aby zapewnić najmłodszym dodatkową pomoc w ćwiczeniach, warto sięgnąć po sprzęt ogólnorozwojowy, który pozwoli czerpać jeszcze więcej korzyści z treningu.

DLACZEGO DODATKOWY SPRZĘT JEST ISTOTNY PODCZAS ĆWICZENIA Z DZIEĆMI?

Ćwiczenia w przypadku najmłodszych odgrywają podwójną rolę: pomagają we właściwym rozwoju ciała oraz pozwalają spożytkować nadmiar energii. Ruch ponadto pomaga w dotlenieniu organizmu, zaostrza apetyt, polepsza trawienie oraz zapewnia wiele korzyści związanych z samopoczuciem. W przeciwieństwie do dorosłych, dzieci łatwo tracą zainteresowanie, dlatego obecność dodatkowego sprzętu pomoże w uczynieniu treningów bardziej atrakcyjnymi. Jednocześnie wyposażenie stanowi wartościowe wsparcie podczas kształtowania poczucia równowagi, wytrzymałości oraz mobilności u najmłodszych. Chociaż ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci nie należą do wyjątkowo wymagających, niektóre z nich można przeprowadzić jedynie z użyciem odpowiedniego sprzętu.

SPRZĘT DO ĆWICZEŃ OGÓLNOROZWOJOWYCH DLA DZIECI – RODZAJE ORAZ FUNKCJE

Belka do balansowania – to prosty, a zarazem niezwykle skuteczny sposób, aby urozmaicić ćwiczenia. Jak sugeruje sama nazwa, belka może zostać ustawiona na skrzyniach, aby stworzyć przestrzeń do ćwiczenia równowagi. Trening balansu jest niezwykle ważny dla najmłodszych, gdyż pomaga rozwijać koordynację całego ciała, a także zachęca dzieci do odrobiny przyjacielskiej rywalizacji. Ze względu na swoją wszechstronność, belka można stanowić element większego toru przeszkód albo zostać wykorzystana do bardziej złożonych ćwiczeń. Rozłożone na belce woreczki, które dziecko musi podnosić palcami u stóp to świetny sposób, aby zadbać jednocześnie o naukę balansu i koordynacji, a także zwalczać płaskostopie. Belka to uniwersalny przyrząd, który sprawdzi się w każdej sytuacji.

Drabina schodowa ZIG ZAG – to wszechstronny element wyposażenia, który pozwala przeprowadzić zróżnicowane ćwiczenia ogólnorozwojowe dla dzieci w domu lub na sali gimnastycznej. Przede wszystkim drabina służy do wspinania, co w naturalny sposób wzmacnia całe ciało dziecka, ale na tym możliwości przyrządu się nie kończą. Możliwość oparcia nóg na zróżnicowanej wysokości pozwala na rozciąganie, natomiast połączenie drabiny naprzemiennej z innymi elementami do ćwiczeń daje ogromne możliwości tworzenia angażującej zabawy dla najmłodszych pod postacią torów sprawnościowych. Ułożona na ziemi może posłużyć również do treningu koordynacji nóg.

DRABINA SCHODOWA ZIG ZAG


Drabinka półokrągła – to znakomity wybór zarówno dla małych, jak i nieco starszych amatorów ruchu. Uformowana niczym niewielki mostek drabina umożliwia dzieciom wspinanie się, co stanowi doskonały trening dla ich zdolności ruchowych oraz koordynacji. Jednocześnie najmłodsi mogą czołgać się pod drabinką, co pozwala jej użyć jako elementu toru przeszkód. Zróżnicowanie ćwiczeń to najlepszy sposób, aby dzieci nie straciły zbyt szybko zapału do zabawy. Dzięki swojemu kształtowi drabinka może również służyć do rozciągania oraz ćwiczeń korekcyjnych. Dodanie kładki lub drabinki naprzemiennej pozwala wykorzystać drabinkę półokrągłą w oryginalny sposób – na przykład jako podstawę dla belki do balansowania.

Drabinka gimnastyczna – trudno o bardziej rozpoznawalny element wyposażenia do ćwiczeń. Solidna i prosta drabinka służy w pierwszej kolejności do wspinania oraz treningu górnej części ciała. Drążek zapewnia możliwość prowadzenia ćwiczeń w zwisie, takich jak podciągnięcia nachwytem i podchwytem, podciągnięcia nóg, czy swobodne rozciągania ciała. Oprócz wspinaczki, szczeble drabinki mogą posłużyć jako punkt oparcia nóg przy takich ćwiczeniach jak pompki lub brzuszki. Co więcej, można na nich oprzeć kładkę, drabinkę naprzemienną lub belkę do balansowania, co czyni z drabinki gimnastycznej wszechstronny przyrząd do treningu całego ciała. Kolejną zaletą tego elementu wyposażenia jest możliwość zawieszenia na nim drabinki wspinaczkowej, liny, huśtawki lub trapezu, co pozwala jeszcze bardziej uatrakcyjnić ćwiczenia. Drabinka gimnastyczna może być z powodzeniem zamontowana nie tylko na sali gimnastycznej, ale również w pokoju dziecka, aby zapewnić mu stały dostęp do przestrzeni treningowej.

Bujak do ławek – ten niewielki element pozwala zamienić dowolną pasującą ławkę w huśtawkę lub równoważnię. Można w ten sposób stworzyć ruchomy element toru przeszkód, który przetestuje koordynację oraz zmysł równowagi dzieci. Dzięki prostej budowie bujak jest niezwykle wytrzymały, a mocowanie wykorzystujące cztery śruby zapewnia niezbędną stabilność oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania. Dzieci uwielbiają wyzwania, a pokonywanie ruchomej równoważni – oprócz korzyści dla zdrowia – dostarczy im pozytywnych emocji.

Drabinka wspinaczkowa i lina wspinaczkowa z węzłami – dzieci to urodzeni odkrywcy, a te przyrządy nie tylko znajdą ujście dla ich niespożytej energii, ale również pomogą zadbać o rozwój górnej części ciała. Drabinka, podobnie jak lina, może być wykorzystana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, aby stworzyć ekscytujące wyzwania dla najmłodszych. Te elementy najlepiej sprawdzą się w połączeniu z drabinką gimnastyczną, dzięki czemu dzieci będą mogły swobodnie wspiąć się na jeden element i wykorzystać drugi do zejścia. Tym sposobem najmłodsi będą mogli pokonać swój pierwszy obwód wspinaczkowy.

Huśtawka trapez z uchwytami – to znakomity wybór, jeżeli chcemy zapewnić dzieciom zróżnicowane ćwiczenia obejmujące górną część ciała oraz brzuch. Trening w zwisie nie tylko znakomicie wpływa na rozwój mięśni, ale pozwala zadbać również o prawidłową pozycję kręgosłupa i w naturalny sposób rozciągnie stawy. Dla bardziej zaawansowanych dzieci trapez to również świetna okazja do rozpoczęcia przygody z gimnastyką.

HUŚTAWKA TRAPEZ Z RĄCZKAMI


Skrzynia szczeblowa – ten niepozorny element można wykorzystać na dwa sposoby. Po pierwsze służy on jako podstawa dla belek, ławek, drabinek oraz innych elementów torów sprawnościowych. Po drugie skrzynia może być wykorzystana do ćwiczeń jako platforma do step-upu, rozciągania nóg lub mostków, przez co stanowi nieodłączny element podczas treningu.