Drabinka gimnastyczna to niezwykle przydatny przyrząd, który może być wykorzystywany do wielu różnych celów. Tego rodzaju wyposażenie bardzo często znajduje się w obiektach sportowych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować je w domu! Regularne ćwiczenia nie tylko poprawiają kondycję, ale również wspomagają rozbudowę wszystkich partii mięśniowych. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę nie tylko dla dorosłych, ale również dzieci. Oczywiście podstawą jest to, aby typ oraz intensywność aktywności dopasować do indywidualnych możliwości.
GDZIE WYKORZYSTYWANE SĄ DRABINKI GIMNASTYCZNE?
Zdecydowana większość osób ćwiczyła na drabinkach gimnastycznych. Jest to wyjątkowo popularny przyrząd, który gwarantuje szeroki zakres zastosowań. Doskonale sprawdza się w szkołach, siłowniach, szkołach tańca, salkach treningowych czy rehabilitacyjnych. Warto podkreślić, że występuje on w kilku różnych wariantach, więc podstawą jest dobór odpowiedniego wyposażenia.
Nie każdy wie, że drabinkę gimnastyczną można zamocować w domu. Nie zajmuje ona zbyt dużej ilości cennej przestrzeni, dzięki czemu sprawdzi się nawet w małym mieszkaniu. Montaż nie należy do skomplikowanych, co także stanowi zaletę. Najpowszechniejsze są drabinki do ćwiczeń ścienne. Rodzice chętnie wybierają dla swoich dzieci modele wspinaczkowe.
DLA KOGO DRABINKA GIMNASTYCZNA?
Zastanawiasz się, czy drabinka gimnastyczna jest dla Ciebie? To niepozorny przyrząd, który może okazać się niezastąpiony podczas aktywności. Dzięki niemu codzienne treningi staną się różnorodne, a jednocześnie skuteczne. Nie bez powodu cieszy się on dużym zainteresowaniem tych, którzy regularnie pracują nad mięśniami brzucha czy ramion.
Na drabince gimnastycznej można wykonywać ćwiczenia, które nie obciążają kręgosłupa. Omawiane wyposażenie świetnie sprawdza się podczas rozciągania spiętych mięśni. To doskonała opcja dla tych, którzy potrzebują rehabilitacji (np. po urazach kończyn). Istotne jest, by trening został przeprowadzony zgodnie z zaleceniami terapeuty ruchu czy trenera.
RODZAJE DRABINEK GIMNASTYCZNYCH I PRZYKŁADY ĆWICZEŃ
Drabinki gimnastyczne występują w wielu wariantach, przez co wiele osób nie ma pojęcia, jaki model będzie odpowiedni. Poniżej krótko scharakteryzowano podstawowe rodzaje przyrządu, a także przedstawiono propozycję łatwych w wykonaniu ćwiczeń. Należy podkreślić, że zakup wyposażenia sportowego powinien zostać dokładnie przemyślany. Warto jest zainwestować w przyrząd posiadający certyfikaty jakości oraz bezpieczeństwa.
1. Drabina schodowa
Jest to model przeznaczony przede wszystkim dla dzieci. Dzięki niemu możliwa jest poprawa koordynacji ruchowej. Drabinka nie posiada typowego kształtu. Łatwo zauważyć, że jest ona wyposażona w naprzemienne szczebelki, które pozwalają sukcesywnie wspinać się do góry. Trzeba jednak pamiętać o tym, że maluch musi być asekurowany przez osobę dorosłą.
Przykładowe ćwiczenie: Dziecko podnosi ręce do góry i łapie się dwóch szczebelków znajdujących się najbliżej dłoni. Umieszcza jedną stopę na dolnym szczeblu. Drugą ciągnie o poziom wyżej, a następnie podnosi rękę i wspina się na samą górę. Następnie spokojnie schodzi na ziemię (odwrotna wspinaczka).
2. Drabina wspinaczkowa
Drabinki gimnastyczne wspinaczkowe cieszą się największą popularnością. Nie bez powodu są one uznawane za uniwersalne. Mogą być wykorzystywane podczas wielu różnych treningów. Z pewnością spełnią oczekiwania tych, którzy potrzebują intensywnych ćwiczeń wzmacniających brzuch oraz górne partie ciała. Ważne jest, by przyrząd został stabilnie przymocowany do ściany. W innym przypadku stanowi on realne zagrożenie dla użytkownika!
Przykładowe ćwiczenie: Prostujemy ramiona w łokciach i wyciągamy do góry. Nachwytem łapiemy drążek znajdujący się na optymalnej wysokości. Kontrolując oddech przyciągamy nogi do klatki piersiowej. Ruch kontynuujemy do momentu maksymalnego spięcia mięśni brzucha. Nie przeciążamy kręgosłupa. Ciężar ciała spoczywa na górnych i środkowych partiach.
3. Drabinka gimnastyczna wielofunkcyjna
Cenisz sobie profesjonalne treningi? Wybierz drabinkę gimnastyczną wielofunkcyjną, którą bez zbędnego wysiłku można dostosować do indywidualnych potrzeb. Istnieje opcja montażu dodatkowych akcesoriów, które rozszerzają zakres zastosowań. Mowa tutaj o np. ławeczce do ćwiczeń, która po złożeniu nie zabiera wolnej przestrzeni. Taki sprzęt może być użytkowany w warunkach domowych, ale nie tylko.
Przykładowe ćwiczenie: Na szczycie drabinki zawieszamy uchwyty do podciągania. Następnie łapiemy je nachwytem i podnosimy się do góry. Pogłębiamy ruch (w granicach wytrzymałości), tak aby stymulować do pracy mięśnie ramion. Spinamy brzuch, który działa stabilizująco.
4. Drabina gimnastyczna jutowa do wspinania
Drabinka do ćwiczeń jutowa jest najczęściej wybierana dla dzieci. Miękki materiał sprawia, że wspinaczka wymaga sporej sprawności. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcą popracować nie tylko nad koordynacją ruchową, ale również wytrzymałością. Wejście na szczyt wymaga nie lada skupienia, co może okazać się kluczowe w przypadku smyków mających problemy z koncentracją.
Przykładowe ćwiczenie: Dziecko asekurowane przez rodzica stara się wejść na sam szczyt drabinki. Jeśli ćwiczenie jest zbyt proste w realizacji, to warto jest wprowadzić pewne utrudnienia. Może być ono wykonywane na czas, co zmotywuje malucha do stuprocentowego skupienia się nad wykonywaną czynnością.
5. Drabinka gimnastyczna podwójna
Drabinka gimnastyczna do ćwiczeń dla dwóch osób idealnie sprawdza się w przypadku par, które uwielbiają wspólne treningi. To również doskonała propozycja dla rodziców, którzy nie chcą trenować z każdym dzieckiem osobno.
Przykładowe ćwiczenie: Łapiemy za drążek znajdujący się na szczycie drabinki. Prostujemy ramiona, tak aby ciało swobodnie zwisało. Następnie unosimy nogi do góry i przyciągamy do klatki piersiowej. Skręcamy tułów w taki sposób, by kolana przyciągnąć do prawej/lewej strony brody.
6. Drabinka gimnastyczna pojedyncza
Drabinka pojedyncza może być wykorzystywana w niemal każdym miejscu, gdzie została bezpiecznie zamontowana. Jest prosta, a zarazem uniwersalna. Priorytetem jest, by wybrać konstrukcję wykonaną z solidnych materiałów odpornych na uszkodzenia.
Przykładowe ćwiczenie: Kładziemy są na jednym ramieniu, a drugie wyciągamy do góry. Stopy opieramy o niskie szczeble drabiny. Następnie unosimy biodra w górę, tak by tułów i biodra znalazły się w jednej linii. Zatrzymujemy ruch na kilka sekund.