DRĄŻEK GIMNASTYCZNY – RODZAJE, ĆWICZENIA NA DRĄŻKU

2023-02-24



Drążek gimnastyczny jest doskonałym wyborem dla tych osób, które poszukują efektywnego przyrządu treningowego. Systematyczny trening na drążku niesie ze sobą bardzo wiele korzyści, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nim nieco więcej.

CO TO JEST DRĄŻEK GIMNASTYCZNY?

Tradycyjne drążki gimnastyczne są jedynymi z najpopularniejszych przyrządów do ćwiczeń, które cieszą się olbrzymim zainteresowaniem nie tylko na salach gimnastycznych. Ćwiczenia na drążku bardzo pozytywnie wpływają przede wszystkim na górne partie mięśni. Jest to wspaniały przyrząd treningowy dla osób, które chcą znacząco poprawić kondycję i wyrzeźbić sylwetkę. Na półkach sklepowych dostępnych jest bardzo wiele modeli drążków gimnastycznych, dlatego też warto dokładnie zapoznać się z nimi, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu.

JAKIE SĄ RODZAJE DRĄŻKÓW GIMNASTYCZNYCH?

W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się drążki gimnastyczne przyścienne, które jak sama nazwa wskazuje, można zamocować na stałe bezpośrednio do ściany i słupa w tulei. Montaż odbywa się bardzo szybko za pomocą specjalnej szyny przyściennej i tulei wraz ze słupem. W drążkach przyściennych zazwyczaj tyko jeden słupek zamocowany jest do ściany. Drugi słupek drążka wsuwany jest z kolei w tuleje, które osadzone są na podłożu.

DRĄŻEK GIMNASTYCZNY PRZYŚCIENNY


Drugim rozwiązaniem są drążki gimnastyczne składane, które z kolei montowane są do drabinek gimnastycznych. Dzięki ruchomym ramionom bez problemu można dokonać nie tylko optymalnej regulacji wysokości, ale co najważniejsze, można także ustawić odległość drążka od drabiny. Inwestując w nowoczesne drążki składane, warto zwrócić uwagę na maksymalne obciążenie.

DRĄŻEK GIMNASTYCZNY SKŁADANY, MONTOWANY NA DRABINKĘ


Na siłowniach i salach gimnastycznych spotkać można także drążek gimnastyczny wolnostojący. Zwykłe drążki rozporowe niestety nie sprawdzą się najlepiej przy słabych futrynach. W takim przypadku idealnie sprawdzą się właśnie drążki wolnostojące. Doskonale odnajdą się one wszędzie tam, gdzie jest mało miejsca do ćwiczeń. Samoistne konstrukcje są bardzo wytrzymałe, dzięki czemu można bezpiecznie i komfortowo ćwiczyć. Wiele osób decyduje się na drążki wolnostojące ponieważ nie wymagają one montażu. Dzięki przemyślanemu systemowi składania nie ma także problemów z transportem i magazynowaniem. Dostępne są także drążki gimnastyczne wolnostojące 2-polowe, na których w tym samym czasie mogą ćwiczyć dwie osoby.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPACH?

Gimnastyczny drążek spełniać będzie swoje podstawowe zadania tylko wtedy, gdy wykonany będzie z wysokiej jakości materiałów. Jeżeli istnieje taka możliwość, to najlepiej postawić na stalowe drążki, które w swoje cenie i w swojej klasie nie mają sobie równych. Profesjonalny drążek gimnastyczny koniecznie musi posiadać możliwość szybkiej i wygodnej regulacji. Wielu producentów oferuje także dodatkowe udogodnienia. Mowa tutaj przede wszystkim o specjalnych uchwytach, dzięki którym można przeprowadzić zdecydowanie bardziej zróżnicowany trening. Drążki dla gimnastyka muszą być oczywiście dopasowane do jego postury, a dokładniej mówiąc do wagi trenującego. Na szczęście każdy producent podaje maksymalny udźwig drążka gimnastycznego, dzięki czemu bez problemu wybierzemy odpowiedni sprzęt. Na samym końcu warto wspomnieć o zabezpieczeniach.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ĆWICZENIA NA DRĄŻKU?

Wybranie porządnego drążka gimnastycznego to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Osoby początkujące w szczególności powinny skupić się na tym, aby do perfekcji opanować prawidłową technikę. Tylko w ten sposób będzie można nie tylko zwiększyć efektywność ćwiczeń, ale co najważniejsze, będzie można uniknąć również kontuzji. Osoby, które zaczynają ćwiczyć na drążku zazwyczaj nie dysponują odpowiednią siłą chwytu, dlatego też mogą pojawić się mniejsze lub większe problemy z wypracowaniem prawidłowej pozycji do podciągania. Aby rozwiązać ten problem warto zwiększyć nieco siłę i wytrzymałość przedramion. Można to osiągnąć poprzez wykonanie swobodnych zwisów na drążku. Każdego kolejnego dnia warto wydłużać maksymalny czas zwisu. Drugim krokiem jest wypracowanie prawidłowego ruchu łopatek. Dobrym ćwiczeniem jest wykonywanie zwykłego podciągnięcia poprzez retrakcję/depresję barków. Kluczem do sukcesu jest to, aby podczas ćwiczeń nie uginać ramion w stawach łokciowych. Osoby, które opanują podstawy, mogą przystąpić do tradycyjnego podciągania.

JAKIE SĄ ĆWICZENIA NA DRĄŻKU GIMNASTYCZNYM?

Ćwiczenia na drążku wbrew pozorom są bardzo proste, dzięki czemu wykonać je może niemal każdy. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że na drążku można ćwiczyć nie tylko barki i ręce, ale również mięśnie brzucha i pleców. Podciągnięcie na drążku należy rozpocząć oczywiście od pewnego chwytu na wysokości barków. Głowę należy skierować przed siebie w górę. Jeżeli chodzi o klatkę piersiową, to musi być ona wypięta do przodu i wyprostowana. Najważniejszym elementem jest ściąganie łopatek w taki sposób, aby przyjąć optymalną pozycję w trakcie ćwiczeń. Wielu trenerów zaleca, aby podczas ćwiczeń na drążku skrzyżować nogi. W ten prosty sposób zdecydowanie łatwiej będzie ustabilizować całe ciało. Osoby początkujące dużo sił tracą właśnie na tym, aby utrzymać równowagę.

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń jest oczywiście podciąganie nachwytem. Przy tym ćwiczeniu drążek należy chwycić w taki sposób, aby zewnętrzna strona dłoni skierowana była bezpośrednio do twarzy. Warto wspomnieć o tym, że to właśnie dzięki temu uchwytowi można najbardziej efektywnie pracować nad mięśniami pleców i barków. Przy ćwiczeniu oszczędzane są z kolei bicepsy i skośne mięśnie brzucha.

Wyróżnić należy także podciąganie podchwytem, które z kolei polega na złapaniu drążka w taki sposób, aby zewnętrzna część dłoni skierowana była w kierunku od naszej twarzy. Przy tej technice pracujemy głównie nad mięśniami bicepsów, barków i pleców. Oszczędzane są z kolei kaptury i brzuch.