GIMNASTYKA DLA DZIECI - PRZYKŁADY ĆWICZEŃ Z UŻYCIEM SPRZĘTU GIMNASTYCZNEGO

2022-05-09



Domowe ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci wspomagają prawidłowy rozwój malucha. Ważne jest, aby aktywność miała charakter regularny, gdyż tylko wtedy możliwe jest uzyskanie pożądanych efektów. Dobrze jest również zainwestować w profesjonalne, wytrzymałe i ergonomiczne akcesoria. Warto wziąć pod uwagę, że niemal każdy smyk oczekuje różnorodności. Ćwiczenia nie mogą być zbyt monotonne, a tym samym nudne. Na szczęście możliwości jest wiele! Jeśli brakuje Ci pomysłów, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, gdzie zamieszczono zbiór przydatnych informacji.

GIMNASTYKA DLA DZIECI - PRZYKŁADY ĆWICZEŃ Z WYKORZYSTANIEM URZĄDZEŃ I AKCESORIÓW

Ćwiczenia dla dzieci w domu mogą być łatwe w wykonaniu, a jednocześnie efektywne. Prosty w użyciu sprzęt stanowi dla malca źródło ogromnej frajdy. Właśnie dlatego opłaca się w niego zainwestować! Poniżej przedstawiono interesujące akcesoria gimnastyczne oraz konkretne przykłady ćwiczeń. Jedno jest pewne - każdy znajdzie formę aktywności odpowiednią dla siebie.

- Bujak do ławki - dzięki niemu zwykła ławka do siedzenia zamienia się w przyrząd do ćwiczeń, który doskonale sprawdzi się podczas treningu równowagi. Jednym z zadań może być przejście całej długości ławki w możliwie najkrótszym czasie. Jeśli w ćwiczeniach bierze udział kilkoro dzieci, to warto urządzić zawody. Maluch może także położyć się na ławce w pozycji "na brzuchu", a następnie balansować ciałem w taki sposób, aby wprowadzić ją w ruch.

- Drabinka gimnastyczna jutowa - nie zajmuje dużej ilości miejsca, więc sprawdzi się nawet w małym pomieszczeniu. Drabinka posiada metalowe zaczepy, dzięki czemu w dowolnym momencie można zdjąć ją z haków. Maluch podczas wspinaczki stymuluje wszystkie partie mięśniowe, rozwija zmysł równowagi, a także poprawia kondycję.

- Klasyczna drabinka gimnastyczna - jest na tyle uniwersalna, że można zamontować ją w domowej sali ćwiczeń lub pokoju dziecięcym. Służy nie tylko do wspinaczki. Dziecko może trenować chwyt dłoni poprzez podciąganie się. Kolejne ćwiczenie to naprzemienne wymachy nóg w tył. Nieco trudniejszym zadaniem jest wykonanie pompki na drabince. Stopy należy zamieścić pomiędzy szczebelkami, tak aby cały ciężar ciała przenieść na dłonie, a następnie spróbować obniżyć się ku dołowi i powrócić do pozycji wyjściowej.

- Drążek gimnastyczny do zamocowania na drabince - jeśli masz w planach zakup drabinki, to rozważ również montaż drążka do podciągania. Jest on mocowany na bezpiecznej wysokości, tak aby dziecko nie miało problemu z wykonaniem ćwiczeń. Stymuluje pracę mięśni rąk, barków oraz pleców. Zwiększa moc chwytu, a także poprawia ogólną kondycję.

DRĄŻEK GIMNASTYCZNY SKŁADANY, MONTOWANY NA DRABINKĘ


- Piłka lekarska - wykonana z antypoślizgowego tworzywa pewnie leży w dłoniach, co zmniejsza ryzyko upuszczenia. Jest to akcesorium, które można wykorzystać podczas przysiadów, ćwiczeń brzucha, treningów równowagi. Przykładowym ćwiczeniem jest skręt tułowia z jednoczesnym trzymaniem piłki. Alternatywą jest spięcie brzucha z uniesionymi nogami (w pozycji leżącej).

- Skrzynia szczeblowa - z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom ćwiczeń sprawnościowych. Jest to element, który może stać się częścią toru z przeszkodami. Wspomaga rozwój koordynacji ruchowej.

- Lina do przeciągania - przydaje się podczas treningu mięśni rąk. Umożliwia trening kilku maluchów jednocześnie. Podstawą jest, aby zadbać o bezpieczeństwo uczestników zabawy. Należy zabezpieczyć podłoże, tak aby potencjalny upadek nie niósł za sobą groźnych konsekwencji zdrowotnych.

- Materac gimnastyczny - istotne, aby wyróżniał się on antypoślizgową powierzchnią. Powinien posiadać wypełnienie z wysokogatunkowej pianki poliuretanowej, która dopasowuje się do kształtu ciała, a także zapewnia skuteczną asekurację. Materac może być wykorzystywany podczas treningów z wyżej wymienionymi sprzętami. Jest także obowiązkowy podczas ćwiczeń bez urządzeń, które przedstawiono w dalszej części publikacji.

MATERAC DO GIMNASTYKI KOREKCYJNEJ /SKŁADANY, 3 CZĘŚCIOWY/


PRZYKŁADY ĆWICZEŃ DLA DZIECI W DOMU - BEZ DODATKOWEGO WYPOSAŻENIA

Interesują Cię sprawdzone zestawy ćwiczeń dla dzieci w domu, jednak nie możesz pozwolić sobie na zakup profesjonalnych urządzeń do ćwiczeń? Czasami wystarczy zakupić wyłącznie wysokiej klasy materac, aby zapewnić maluchowi wysoki poziom komfortu i bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiono najpopularniejsze ćwiczenia gimnastyczne dla przedszkolaków.

- Pajacyki - stymulują pracę wszystkich partii mięśniowych. Wzmagają spalanie tkanki tłuszczowej, co jest ważne w przypadku dzieci z nadwagą.

- Przysiady - oddziałują na dolne części ciała. Należy zwrócić uwagę na poprawną technikę wykonywania tego ćwiczenia, tak aby zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

- Podskoki na jednej nodze - powinny być wykonywane naprzemiennie. Jest to ćwiczenie, które stanowi fantastyczne uzupełnienie treningu równowagi.

- Jaskółka - dziecko staje na jednej nodze, pochyla się, wyciąga obie ręce do przodu i drugą nogę do tyłu. W tej pozycji należy wytrzymać kilkanaście sekund. Ćwiczenie pozytywnie wpływa na koordynację ruchową kilkulatka.

- Wielbłąd - maluch przemieszcza się na czworakach z nogami wyprostowanymi do tyłu oraz pośladkami uniesionymi w górze. Nie należy zginać rąk w łokciach.

- Basen na dywanie - szkrab kładzie się na materacu, a następnie wykonuje ruchy, jak podczas pływania żabką.

- Rak - ćwiczenie polega na przemieszczaniu się w odwróconej pozycji "na czworaka". Maluch musi unieść biodra do góry. Nie należy zginać rąk w łokciach. Nogi ugięte są w kolanach.

- Lustro - dziecko staje na przeciwko kolegi lub rodzica. Zabawa polega na odwzorowywaniu ruchów.

GIMNASTYKA DLA DZIECI - O CZYM PAMIĘTAĆ?

Gimnastyka dla dzieci może stać się przyjemnością i rozrywką, jednak nie wolno zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do nieszczęśliwego wypadku. Właśnie dlatego aktywność musi odbywać się pod okiem osoby dorosłej. Ponadto, należy wybierać sprzęt gimnastyczny dla dzieci, który spełnia restrykcyjne normy oraz standardy. Oszczędzanie na jakości akcesoriów przynosi skutki odwrotne do zamierzonych.