HISTORIA KOBIET W TENISIE ZIEMNYM

2023-10-05



Tenis ziemny to coś więcej niż sport, a turnieje tenisa ziemnego przyciągają miliony kibiców z całego świata, którzy osobiście lub sprzed telewizora z zapartym tchem śledzą zmagania swoich idoli. Jedną z niekwestionowanych gwiazd współczesnego tenisa ziemnego kobiet jest Iga Świątek. Warto jednak przypomnieć sobie inne osobowości, które zdobywały tytuły na przestrzeni lat oraz wpłynęły na popularyzację tej niezwykłej dyscypliny sportu.

CZYM JEST WTA?

WTA, czyli Women`s Tennis Association to stowarzyszenie, które odpowiada za rozwój kobiecego tenisa. Przeszło pięćdziesiąt lat temu, czyli w 1970 roku dziewięć zawodniczek podpisało kontrakt z Gladys Heldman. Kontrakt opiewał na przysłowiowego dolara, a w jego ramach rozegrany został inauguracyjny turniej tenisowy z cyklu Virginia Slims Series. Rok później rozegrano już niemal dwadzieścia turniejów, a łączna pula nagród przekroczyła trzysta tysięcy dolarów. W 1973 roku w Londynie założona została przez Billie Jean King organizacja, której celem było połączenie wszystkich kobiecych zawodów tenisowych w jeden cykl. Organizacja nosiła nazwę WTA, czyli Women`s Tennis Association. W tym samym roku podczas US Open rozegrane zostały zawody dla mężczyzn i kobiet. W 1974 roku doszło do podpisania przez WTA kontraktu z telewizją CBS. Kontrakt ten dotyczył emisji telewizyjnych meczy. Rok później, czyli w 1975 roku po raz pierwszy pojawił się oficjalny ranking, który określał zasady udziału zawodniczek w kolejnych turniejach tenisowych.

KTÓRE ZAWODNICZKI ZASŁUGUJĄ NA SZCZEGÓLNE UZNANIE?

W historii kobiecego tenisa pojawiło się kilka znakomitych osobowości. Wśród nich wymienić należy z pewnością Chris Evert, która podbiła serca kibiców w czasie turnieju w Palm Springs.

GDZIE ROZGRYWANE BYŁY ZAWODY?

Wraz z rozwojem organizacji pojawiały się nowe lokalizacje, w których rozgrywane były turnieje. W 1977 roku wśród gospodarzy po raz pierwszy znalazł się Madison Square Garden w Nowym Jorku. W roku 1980 w cyklu czterdziestu siedmiu turniejów tenisowych WTA pojawiło się ponad dwieście pięćdziesiąt zawodniczek, a pula nagród przekroczyła siedem milionów dolarów. Wkrótce zarobki kolejnych zawodniczek zaczęły przekraczać magiczną barierę miliona dolarów rocznie, a pierwszą z nich była niekwestionowana królowa kortów, czyli Martina Navratilova. Martina Navratilova w 1984 roku zdobyła tytuł Wielkiego Szlema wygrywając turniej Roland Garros, Australian Open, US Open i Wimbledon. Co ciekawe, roczne dochody Martiny Navratilovej przekroczyły w tamtym czasie dochody, które uzyskiwał lider męskiego tenisa, czyli John McEnroe. Dochody Navratilovej w 1986 roku przekroczyły dziesięć milionów dolarów.




O KIM NIE MOŻNA ZAPOMINAĆ?

W 1988 roku Steffi Graf jako druga zawodniczka w historii kobiecego tenisa zdobyła Wielkiego Szlema. Co ważne, poprawiła ona nawet osiągnięcia swojej poprzedniczki, ponieważ uzyskała tak zwanego Złotego Wielkiego Szlema po zwycięstwie na Igrzyskach Olimpijskich odbywających się w Seulu. W tamtym okresie sukcesy świętowała również wspomniana wcześniej Martina Navratilova, która po raz dziewiąty zwyciężyła w Wimbledonie. Rok 1991 to czas, w którym zwyciężała Monica Seles, zaś w 1997 roku na szczyty sportowych sukcesów wspięła się Martina Hingis. Martina Hingis była również najmłodszą liderką dotychczasowego rankingu WTA. Wówczas to z pozycji liderki po trzystu siedemdziesięciu siedmiu tygodniach została zdetronizowana Steffi Graf, która w 1999 roku ogłosiła zakończenie sportowej kariery. W 2001 roku rozrywanych zostało już przeszło sześćdziesiąt turniejów, a część z nich odbyła się na Bliskim Wschodzie, w tym w Katarze, Dubaju czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

DO KOGO NALEŻAŁ ROK 2002?

Rok 2002 to początek panowania sióstr Williams. Venus Williams została liderką rankingu WTA w lutym, zaś jej siostra Serena powtórzyła ten sukces w lipcu. W tamtym czasie mecze w doskonałym stylu wygrywa również Kim Clijsters. W roku 2004 na kortach królują Rosjanki, w tym Anastasia Myskina, Maria Sharapova oraz Svetlana Kuznetsova. Zawodniczki zdobywają wówczas swoje pierwsze ważne tytuły wielkoszlemowe. W 2006 roku swoją karierę kończy Martina Navratilova. Warto podkreślić, że jest ona zdobywczynią największej liczby tytułów w kobiecym i męskim tenisie. W roku 2007 pule nagród, które są przygotowane dla kobiet i mężczyzn zrównują się, a roczne dochody Justine Henin przekraczają pięć milionów dolarów. Przechodzi ona na sportową emeryturę w 2008 roku. W tamtym czasie pozycja liderki rankingu WTA podczas całego sezonu zmieniała się pięciokrotnie, a na pierwszym miejscu meldowały się kolejno: Henin, Sharapova, Ivanovic, Jankovic oraz Serena Williams. W 2009 roku rozegrano ponad pięćdziesiąt turniejów, a przeszło dziesięć zawodniczek zdobyło swoje pierwsze tytuły w sportowej karierze. W 2010 roku zwycięstwo Wielkiego szlema świętuje zawodniczka z Włoch, czyli Francesca Schiavone, a w 2011 roku Wielki Szlem trafia do Li Na z Chin. W 2012 roku tytuł Wielkiego Szlema zdobywa Maria Sharapova, a podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie Złoty Karierowy Wielki Szlem trafia do Sereny Williams. W 2015 roku Serena Williams odnosi swoje dwudzieste pierwsze zwycięstwo w Wielkim Szlemie.

KRÓLOWA IGA

4 kwietnia 2022 roku liderką światowych list zostaje Iga Świątek. Iga wygrywa między innymi French Open w 2020, 2022 i 2023 roku, a także US Open w 2022. Karierę zawodową Iga Świątek rozpoczęła w wieku piętnastu lat i wraz z kolejnymi sezonami pięła się w światowych rankingach. Podczas zawodów musiała mierzyć się z innymi topowymi zawodniczkami, w tym choćby z Barborą Krejčíkovą, Anett Kontaveit, Marią Sakari, Petrą Martić oraz Aryną Sabalenką.