HOKEJ NA LODZIE – SPRZĘT NA BOISKO. JAK DOBRAĆ?

2022-03-02



Hokej na lodzie to widowiskowa dyscyplina sportu, która przyciąga miliony widzów za sprawą wysokiego tempa rozgrywki i emocjonujących starć między zawodnikami. Ze względu na rozmiary lodowiska walka o krążek jest wyjątkowo zażarta, co zamienia każde spotkanie w ekscytujący spektakl. Jednakże żaden mecz hokejowy nie może się odbyć bez odpowiednio przygotowanego boiska. Lodowisko musi spełniać szereg wymagań określonych przez IIHF (International Ice Hockey Federation), a także posiadać niezbędne środki bezpieczeństwa, które pozwolą rozegrać mecz bez nieprzewidzianych wypadków.

HOKEJ NA LODZIE ZASADY

Celem każdego meczu jest zdobycie większej ilości punktów, które są przyznawane za wbicie krążka do bramki drużyny przeciwnej. Aby strzał został uznany przez sędziego, krążek musi całym obwodem przekroczyć linię bramkową. Uderzenie powinno zostać wykonane kijem przez zawodnika drużyny atakującej, jednakże punkt będzie zaliczony, jeżeli krążek odbije się od któregoś z napastników lub zostanie skierowany do bramki w dowolny sposób przez obrońców.

Każdy mecz składa się z trzech tercji, trwających po 20 minut, które przedzielono 15-minutowymi przerwami. Czas gry jest liczony tylko wtedy, gdy krążek znajduje się w grze, a zegar jest wstrzymywany w przypadku przerw – inaczej niż w przypadku np. piłki nożnej. Jeżeli spotkanie nie zostanie rozstrzygnięte w przepisowym czasie, rozpoczyna się dogrywka – 10 minut według IIHF i 5 minut według NHL – do pierwszego zdobytego punktu. Jeżeli mecz wciąż pozostaje bez zwycięzcy, następuje seria rzutów karnych.




Drużyna hokejowa składa się z 22 zawodników – 2 bramkarzy, 8 obrońców i 12 napastników – z czego na boisko wyjeżdża 6 graczy – bramkarz, para obrońców oraz trójka napastników. Trener może zmieniać zawodników dowolną ilość razy, jednakże na boisku nie może być jednocześnie więcej niż sześciu i nie mniej, niż czterech graczy. W przypadku przewinień sędzia może nałożyć na zawodników kary, które zmuszają drużynę do gry w osłabieniu przez 2, 5, lub 10 minut. Istnieje również możliwość wykluczenia hokeisty z całego meczu lub przyszłego spotkania. Do najczęstszych przewinień należą niedozwolone zagrania kijem, przytrzymywanie krążka oraz atak na przeciwnika.

LODOWISKO DO HOKEJA WYMIARY

Hokej to brutalny, kontaktowy sport dlatego solidne lodowisko jest niezbędnym elementem każdego meczu. Na boisku znajdują się wymalowane linie, które decydują o miejscu wznowienia gry oraz pomagają sędziemu w rozsądzaniu sporów. Według IIHF lodowisko powinno mieć wymiary 60 na 30 metrów oraz narożniki wyznaczone przez łuki okręgów o długości 8,5 metra. Warto pamiętać, że normy NHL (National Hockey League), które obowiązują w Północnej Ameryce, określają nieco inne wymiary lodowiska – 60,96 na 25,9 metra oraz łuk narożnika o długości 8,5 metra. Różnica związana jest zarówno z wykorzystaniem jednostek imperialnych, jak i chęcią stworzenia bardziej dynamicznego widowiska poprzez zmuszenie zawodników do gry na mniejszej powierzchni.

HOKEJ NA LODZIE BOISKO – LINIE ORAZ POLA

Powierzchnia lodowiska jest oznakowana czerwonymi i niebieskimi liniami o grubości 5 centymetrów. Wyjątkiem od tej reguły jest gruby na 30 centymetrów czerwony pas środkowy oraz granice tercji.

Linie czerwone służą do wyznaczania:

- środka boiska;

- czterech stref wznowienia pod postacią okręgów o średnicy 9 metrów każdy z kółkiem o średnicy 60 centymetrów pośrodku. W każdej strefie ataku i obrony znajdują się dwie strefy wznowienia;

- czterech bulików, gdzie następuje wznowienie gry po spalonym (face-off);

- linii bramkowej i pola bramkowego.

Kolor niebieski służy do:

- wypełnienia pola bramkowego o promieniu 180 centymetrów, którego początek znajduje się między słupkami bramki.

- dzielenia boiska na strefy (tercje) – ataku, obrony oraz przestrzeń neutralną – o jednakowej długości 17,67 metra.

- wyznaczania okręgu pośrodku lodowiska, które wytycza miejsce rozpoczęcia meczu, nowej tercji oraz wznowienia gry po zdobyciu bramki.

BRAMKI, BANDY I SIATKI NA BRAMKI DO HOKEJA NA LODZIE

Uderzony w czasie meczu krążek jest w stanie osiągnąć prędkość przekraczającą 170 kilometrów na godzinę, natomiast sami zawodnicy rozpędzić się mogą do 60 kilometrów na godzinę. Z tego powodu boisko powinno być należycie zabezpieczone, aby nie dopuścić do wypadków, zarówno wśród zawodników, jak i publiczności.

Siatka osłonowa na boisko do hokeja na lodzie to skuteczny sposób, aby sprawnie przechwycić lecący krążek i uchronić zgromadzone na trybunach osoby przed obrażeniami. Najlepszym wyborem do tej roli będzie bezwęzłowa sieć polipropylenowa. Tworzywo sztuczne znakomicie znosi trudne warunki panujące na lodowisku, a także wpływ zjawisk atmosferycznych – to wyjątkowo ważna cecha, jeżeli boisko znajduje się na świeżym powietrzu. Zalecany jest wybór siatki o rozmiarach oczka od 2,5 do 3 centymetrów, co zapewni pewne przechwycenie nawet najmocniej uderzonego krążka. Brak węzłów uniemożliwia poluźnienie lub rozplątanie siatki, co gwarantuje znakomitą ochronę podczas każdego meczu.

SIATKA NA BRAMKĘ DO HOKEJA NA LODZIE


Chociaż zawodnicy posiadają ochraniacze oraz kaski, uderzenie o ścianę z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę może skończyć się kontuzją. Z tego powodu krawędzie boiska powinny zostać odpowiednio zabezpieczone z użyciem band, wykonanych ze zbrojonego laminatu poliestrowego. Dodatkowym sposobem na ograniczenie urazów są elementy ochronne z pianki powleczonej powłoką z PVC. Dzięki temu nawet podczas upadku zawodnicy nie odniosą obrażeń, natomiast ściśle przylegające do siebie elementy zapewnią gładki ruch sunącego po bandzie krążka.

BRAMKI DO HOKEJA NA LODZIE WYMIARY

Celem meczu hokejowego jest wbicie krążka do siatki przeciwnika. Jak każdy element wyposażenia boiska, również i bramka musi spełniać szczegółowe wymagania, aby znaleźć się na lodowisku. Rama jest wykonana z pomalowanych na czerwono metalowych rurek o średnicy 5 centymetrów i posiada zaczepy umożliwiające zawieszenie białej siatki zgodnej z wymogami IIHF – ponownie najlepszym wyborem są bezwęzłowe modele polipropylenowe lub poliestrowe. Dodatkowo bramka do hokeja na lodzie potrzebuje osłon przy dolnej krawędzi, aby krążek nie prześlizgnął się pod ramą. Uniemożliwia to wbicie gola z niedozwolonej strony oraz wymknięcie się krążka z siatki w przypadku mocnego uderzenia. Wymiary bramki do hokeja na lodzie wynoszą 122 centymetry wysokości oraz 183 centymetry szerokości. Warto pamiętać, że miary liczone są od wewnętrznych krawędzi ramy. Bramki hokejowe nie są montowane na stałe do powierzchni lodowiska. Mogą posiadać niewielkie bolce – np. w systemie Flex Peg – które stabilizują ramę, ale nie zatrzymują jej w miejscu pod wpływem mocnego uderzenia. Zapobiega to powstawaniu kontuzji w sytuacji, gdy któryś z zawodników wpadnie z impetem na bramkę.