Blog » BLOG » PIŁKA DO RĘCZNEJ - JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? PIŁKA DO RĘCZNEJ - JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ? NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?
2021-03-08
Piłka ręczna to dyscyplina, która wymaga zakupu dedykowanych akcesoriów. Nawet w przypadku amatorskiej rozgrywki należy zadbać o komfort zawodników. Podstawę stanowi oczywiście piłka, która powinna posiadać optymalne parametry użytkowe. Wybór nie może być przypadkowy! Czasami lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że produkt pozostanie w nienaruszonym stanie przez długi czas i pozwoli na grę na najwyższym poziomie! Poniżej umieszczono zbiór praktycznych wskazówek, dzięki którym rozsądne zainwestowanie gotówki stanie się o wiele łatwiejsze.
DLACZEGO WŁAŚCIWY DOBÓR PIŁKI DO RĘCZNEJ MA ZNACZENIE?
Gra w piłkę ręczną powinna przebiegać w dogodnych warunkach. Duże znaczenie ma to, gdzie toczy się rozgrywka. Wiadomym jest, że czynniki zewnętrzne mogą negatywnie wpłynąć na stan wykorzystywanych akcesoriów. Stan podłoża również odgrywa bardzo ważną rolę - rozgrywka może mieć miejsce zarówno na plaży, jak i na utwardzonym boisku, czy też na hali. Właśnie dlatego nie ma jednego modelu piłki, który tak samo dobrze sprawdzi się w każdym przypadku.
Niewłaściwie dopasowana
piłka do piłki ręcznej zmniejsza osiągnięcia na boisku. Jeśli jest zbyt ciężka, to trudno utrzymać ją w dłoniach. Dotyczy to w szczególności dzieci, które powinny korzystać z mniejszych, a tym samym lżejszych modeli. Nie bez znaczenia jest również jakość materiału zewnętrznego.
Ważne jest, aby piłka gwarantowała oczekiwaną stabilność i dobry chwyt. Jej przekazywanie nie powinno stanowić żadnego wyzwania. Warto podkreślić, że podczas rozgrywki piłki ręcznej liczą się nawet ułamki sekund! Tutaj nie ma ani chwili na zastanowienie, a słabej jakości akcesoria mogą negatywnie wpłynąć na wyniki meczu i zniechęcić do dalszych treningów.
JAK ZBUDOWANA JEST PIŁKA DO RĘCZNEJ?
Piłka do piłki ręcznej posiada dość prostą budowę, warto jednak wziąć pod uwagę, że każdy producent wykorzystuje inne technologie. Priorytetem jest zapewnienie użytkownikom maksymalnej wygody, tak aby efektywność podczas rozgrywki była na najwyższym poziomie. Omawiany rodzaj piłek składa się z dwóch podstawowych elementów, które opisano poniżej.
1. Osłona - jest to materiał zewnętrzny, który otacza wnętrze piłki. Niektóre modele wykonywane są ze skóry naturalnej, która posiada nieprzeciętne właściwości. Przede wszystkim elastycznie dopasowuje się one do dłoni. Jest dość miękka, a jednocześnie wytrzymała, dzięki czemu można uniknąć przedwczesnych uszkodzeń mechanicznych. Wielkim minusem jest jednak wysoka cena - nie każdy może pozwolić sobie na taki zakup. Tańszą alternatywę stanowi skóra syntetyczna, która również jest trwała i przystosowana do intensywnej eksploatacji. Tworzywo sztuczne nie wykazuje tendencji do ścierania. Certyfikowane piłki nie zawierają w sobie żadnych toksycznych związków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ludzi lub środowisko naturalne. Należy jednak uważać na najtańsze modele, których osłona może pokryć się pęknięciami. Nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale również są nieprzyjemne w dotyku. Piłki do piłki ręcznej produkowane są także z gumy. Takie modele sprawdzają się podczas rozgrywki na plaży.
2. Dętka - to właśnie ona decyduje o żywotności piłki. Już na początku lepiej jest odpuścić zakup najtańszych modeli, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Dobrze, jeśli wybrana piłka posiada dętkę lateksową, która zapewnia nieprzeciętne odbicie. Z wiadomych względów powinna być elastyczna, tak aby nie uległa deformacji pod wpływem uderzenia o twarde podłoże. Omawiany element powinien także cechować się odpornością na przebicia. Modele godne uwagi znajdują się w ofercie marki Kempa. Nie bez powodu te piłki posiadają liczne pozytywne opinie użytkowników. Oczywiście wybór jest o wiele szerszy, a więc każdy znajdzie piłkę odpowiednią dla siebie, a także dopasowaną do posiadanego budżetu.
PIŁKI DO PIŁKI RĘCZNEJ RODZAJE
Wybór piłki do ręcznej uzależniony jest od tego, gdzie będziemy nią grać. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje piłek:
1. Piłki ręczne halowe (street handball)
W tym przypadku piłka jest narażona na silne uderzenia, które następują podczas jej odbijania o twardą nawierzchnię. Właśnie dlatego należy zainwestować w model o nieprzeciętnej żywotności, który przetrwa nawet najcięższe warunki otoczenia. Istotne jest, aby osłona była wykonana ze skóry naturalnej lub tworzywa sztucznego. Materiał wierzchni nie może być podatny na pękanie. Trzeba zaznaczyć, że piłka musi spełniać szereg rygorystycznych standardów, które określają takie cechy jak m.in. kulistość, ciśnienie, obwód oraz waga. Większość z nich weryfikowana jest na etapie produkcji. Przy wyborze piłki od znanego producenta mamy pewność, że wszystkie normy są spełnione na najwyższym poziomie. Warto jednak pamiętać, że piłka może wymagać dopompowywania (optymalne ciśnienie znajduje się na poziomie 0,6 bara).
Piłka do ręcznej - jak wybrać? Niejedna osoba zadaje sobie to pytanie. Ważną kwestią jest rozmiar - dostępne są cztery warianty:
- Rozmiar 0 - takie piłki nie podlegają standaryzacji, a więc są one przeznaczone do amatorskich rozgrywek. Niewielkie gabaryty sprawiają, że spełnią oczekiwania dzieci poniżej 8 roku życia.
- Rozmiar 1 - piłki w tym rozmiarze tak haj i w większym podlegają standaryzacji IHS, a więc muszą spełniać konkretne kryteria. Służą nie tylko do rozgrywki amatorskiej, ale również profesjonalnej. Dopuszczalny obwód to 50-52 cm, a waga 290-330 g. To propozycja dla chłopców do 12 roku życia oraz dziewcząt do 14 roku życia.
- Rozmiar 2 - dopuszczalny obwód piłek to 54-56 cm, a waga 325-375 g. Piłki w tym rozmiarze dedykowane są chłopcom do 16 lat oraz dziewczętom do 14 lat.
- Rozmiar 3 - to największe piłki do ręcznej znajdujące się w sprzedaży. Ich obwód wynosi 58-60 cm, a waga 425-475 g.
2. Piłki ręczne plażowe
Najczęściej są wykonywane z tworzywa sztucznego. Na uwagę zasługuje fakt, że modele w skórzanej osłonie kompletnie nie sprawdzają się na plaży. Podobnie, jak w poprzednim przypadku kluczowy jest dobór właściwego rozmiaru. Wyróżnia się trzy podstawowe kategorie piłek ręcznych plażowych:
- Mężczyźni - piłki o obwodzie 54-56 cm oraz wadze 350-370 g.
- Kobiety - optymalny obwód piłek to 50-53 cm, a waga 280-300 g.
- Dzieci - w tym przypadku wystarczające są zwykle gumowe piłki o małym obwodzie.