PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA

2022-01-18



Piłka ręczna plażowa, będąca odmianą piłki ręcznej, jest stosunkowo młodym sportem, pierwsze zawody rozegrano bowiem latem 1992 roku na plaży Świętego Antoniego na wyspie Ponza, we Włoszech. Dwa lata później stworzono oficjalne przepisy gry. Obecnie gra jest pełnoprawną, oficjalną dyscypliną sportową i cieszy się coraz większą popularnością.

ZASADY GRY W PIŁKĘ RĘCZNĄ PLAŻOWĄ

IHF, czyli Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej, w 1994 roku stworzyła oficjalne przepisy gry w piłkę ręczną plażową. Piłka ręczna plażowa zasady gry są stosunkowo łatwe i przejrzyste. Mecz rozgrywa się bowiem pomiędzy dwoma zespołami składającymi się z trzech zawodników z pola oraz jednego bramkarza. Rozgrywka trwa przez dwie połowy, z których jedna ma dziesięć minut. Po każdej połowie graczom należy się pięć minut przerwy. W każdej połowie należy wyłonić zwycięzcę. Dopuszczalne jest tylko i wyłącznie użycie rąk, można jednak rzucać się na piłkę. Gracze grają na boso, jednak możliwe jest użycie skarpet bądź sportowych bandaży. Celem gry jest zdobycie bramek, za które otrzymuje się punkty. Rozróżnia się bramki zwykłe oraz spektakularne . Za zwykłą bramkę drużynie należy się jeden punkt, natomiast za spektakularną dwa. Za spektakularne określa się trafienie na przykład z wyskoku. Drużyna, która zdobędzie więcej bramek w danej połowie, wygrywa ją. Za wygranie jednej połowy otrzymuje się jeden punkt meczowy. Całe spotkanie wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej punktów meczowych, czyli krótko mówiąc wygra obie połowy. W przypadku remisu zwycięzcę wyłania dogrywka rozgrywana w systemie Shoot-out. Polega on na rzutach sam na sam zawodnika z bramkarzem.

WYMIARY BOISKA DO PIŁKI RĘCZNEJ PLAŻOWEJ

Plażowa piłka ręczna odbywa się na standaryzowanym boisku, którego nawierzchnią jest piasek. Piłka ręczna plażowa boisko ma wymiary 27 na 12 metrów. W praktyce jednak, pole do gry jest nieco mniejsze i wynosi 15 na 12 metrów – reszta to dwa pola bramkowe. Na boisku wydzielone muszą zostać linie określające pole gry. Są one wyznaczane za pomocą specjalnych, kolorowych taśm. Przy boisku musi się również pojawić strefa zmian, za którą wyznaczona jest strefa bezpieczeństwa wynosząca trzy metry. Na środku węższych boków boiska umieszczone są natomiast bramki do piłki ręcznej plażowej. Wymiary bramki, w które zawodnicy mają za zadanie rzucić piłkę, powinno mieć wymiary 3 na 2 metry. Bramki są wykonane ze specjalnego okrągłego profilu o średnicy 8 cm. Niezwykle istotnym elementem jest również nawierzchnia, na której rozgrywane są mecze piłki ręcznej plażowej. Musi się ona bowiem w 100 procentach składać z piasku, którego warstwa powinna wynosić minimum 40 centymetrów grubości. Niedopuszczalne jest użycie piasku w połączeniu z innym materiałem, na przykład ziemią.




NIEZBĘDNY SPRZĘT DO PIŁKI RĘCZNEJ PLAŻOWEJ

Do rozegrania meczu w piłkę ręczną plażową konieczne jest oczywiście zapewnienie odpowiedniego wyposażenia boiska. Organizator meczu w piłkę ręczną plażową musi przede wszystkim zakupić odpowiednich rozmiarów bramki. Idealnie by było, gdyby posiadały one certyfikaty Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej. Standardowe bramki do piłki ręcznej plażowej wykonane są ze wzmocnionego profilu aluminiowego o przekroju okrągłym i średnicy 80 mm. Głębokość bramki w części dolnej wynosi 100 centymetrów, w górnej 80 centymetrów. Siatki przypinane są przy pomocy haczyków PP, mocowane w części tylnej. Do kompletu dołączone są również specjalne tuleje służące do mocowania w piasku, które można jednak bez problemu zdemontować. Bramka wykonana jest w kolorze niebieskim. Do bramki przyczepione są siatki do piłki ręcznej plażowej, najczęściej wykonane z wysokiej jakości polipropylenu odznaczającym się bardzo wysoką wytrzymałością. Oczko siatki wynosi zazwyczaj 10 na 10 centymetrów, natomiast grubość 4,75-5 milimetrów. Możliwy jest również wybór siatki o oczku w kształcie heksagonu. Głębokość siatki w części dolnej ma 100 centymetrów, w części górnej 80 centymetrów. Kolory mogą być różne, z reguły jednak wybierane są kolory żółty, niebieski oraz biały. Na boisku poza bramką powinny również zostać umieszczone specjalne taśmy wyznaczające pole gry. Powinny być one wykonane z materiału odpornego na działanie warunków atmosferycznych. Popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji tego typu taśm, umieszczonych na boisku jest polipropylen, będący bardzo wytrzymałym tworzywem sztucznym. Taśmy powinny mieć możliwość regulacji ich długości. Standardowe wymiary dostępnych taśm wynoszą 27 na 12 metrów. Taśmy przeznaczone do wyznaczania linii pola gry mocowane są przy pomocy specjalnych desek, które zakopywane są w piasku. Narożniki są połączone z deską przy pomocy elastycznej linki. Szerokość taśmy wynosi z reguły 5 centymetrów. Wykonane są one w kolorze niebieskim. Na boisku powinien jednak znaleźć swoje miejsce również sprzęt do wyrównywania jego powierzchni. Do wyrównywania piasku doskonale nadaje się drewniana, impregnowana deska. Możliwy jest również zakup grabi, którego trzon stanowi impregnowane drewno sosnowe, a podstawę malowana proszkowo stal. Idealnym rozwiązaniem do wyrównywania piasku mogą okazać się również grabie z pługiem. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ z jednej strony umieszczony jest pług do wyrównywania piasku, a z drugiej grabie. Najlepszym materiałem do wykonania tego typu sprzętu jest impregnowane drewno sosnowe oraz cynkowana galwanicznie stal.

BRAMKI DO PIŁKI RĘCZNEJ PLAŻOWEJ ALUMINIOWE PROFESJONALNE - CERTYFIKAT IHF, EHF


Plażowa piłka ręczna jest więc niezwykle interesującą dyscypliną, która narodziła się na początku lat 90. we Włoszech. Obecnie dyscyplina ta cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. Od 2004 roku rozgrywane są nawet mistrzostwa świata, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Na przestrzeni lat dyscyplina zyskała swoich zwolenników również w Polsce. Od kilku lat Związek Polskiej Piłki Ręcznej organizuje oficjalne Mistrzostwa Polski w piłce ręcznej plażowej. Organizowany jest również Puchar Polski. Zasady i przepisy gry w piłkę ręczną plażową zostały stworzone przez Międzynarodową Federację Piłki Ręcznej czyniąc ją oficjalną dyscypliną sportową.