Blog » BLOG » PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA - ZASADY GRY, HISTORIA, ROZMIAR BOISKA, SPRZĘT PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA - ZASADY GRY, HISTORIA, ROZMIAR BOISKA, SPRZĘT
2022-08-10
Piłka ręczna plażowa to sport, który narodził się stosunkowo niedawno, bo na początku lat dziewięćdziesiątych jako rodzaj zabawy wykorzystującej najważniejsze elementy gry w piłkę ręczną. Szybko jednak okazało się, że plażowa odmiana spotkała się ze sporym zainteresowaniem, zarówno kibiców, jak i działaczy sportowych. Dzisiaj sport ten cieszy się niesłabnącą popularnością, która powoli rozprzestrzenia się na cały świat. Co warto wiedzieć na jego temat? Jaki są zasady gry, jej historia i jakiego sprzętu się używa.
PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA BOISKO
Jak sama nazwa wskazuje, w piłkę ręczną plażową grać się powinno na plaży. Tyle teorii. W praktyce nie jest istotna plaża, ale piasek. Obecnie w piłkę ręczną tego typu grać można nawet na hali albo na boisku w środku miasta, oby tylko powierzchnia była wysypana odpowiednio grubą warstwą pozbawionego kamieni piasku. Piasek nie jest niestety nawierzchnią, na której łatwo możliwe jest wytyczenie na stałe linii. Dlatego też granice boiska i dzielące go linie wytycza się przy pomocy mocnych, kolorowych taśm, albo specjalnych, wykonanych z pianki, długich wałków, które na końcach mocuje się kotwami. Zasadniczo chodzi o to, żeby sprzęt używany do wyznaczenia linii był bezpieczny dla zawodników i nie mógł spowodować żadnych urazów, co jest szczególnie istotne zwłaszcza dlatego, że w ten rodzaj piłki ręcznej gra się najczęściej boso, a sama gra może mieć bardzo dynamiczny charakter.
Boisko ma wymiary 27 x 12 metrów i dzieli się na dwie połowy. Wydzielona część boiska przy każdej bramce to jednak pole przedbramkowe, w obrębie którego panują nieco zmienione zasady gry, między innymi zawodnicy drużyny atakującej nie mogą na nie wbiegać, choć w przeciwieństwie do zwykłej piłki ręcznej zagrania z tego pola również są dopuszczone przez zasady. W związku z tym, że przy pomocy taśmy, czy podobnych materiałów na piasku da się wyznaczać wyłącznie linie proste, w piłce plażowej pole przedbramkowe ma kształt prostokąta na całą szerokość boiska, a nie spłaszczonego półokręgu, jak ma to miejsce w przypadku piłki ręcznej rozgrywanej na hali. Bez uwzględnienia pól przedbramkowych realne pole, na którym odbywa się gra, ma wymiary 15 x 12 metrów. Na przeciwległych końcach każdego boiska znajdują się
bramki o wymiarach 3 x 2 metry.
JAKI SPRZĘT UŻYWANY JEST DO PIŁKI RĘCZNEJ W WERSJI PLAŻOWEJ?
Do gry w piłkę plażową potrzebny jest odpowiedni sprzęt. W sporcie takim jak piłka ręczna plażowa sprzęt odpowiedniej jakości odgrywa szczególnie dużą rolę. Najważniejsza jest oczywiście sama piłka. W rozgrywkach używa się piłek o różnych rozmiarach, w zależności od płci i grupy wiekowej zawodników. Piłka w całości wykonana jest z materiałów syntetycznych. W grze na plaży wykorzystuje się piłkę nieco większą niż w klasycznej piłce ręcznej. Ze względu na to, że gra się na mniejszym boisku, ilość zawodników jest mniejsza, a dynamika gry również jest odmienna, piłka do piłki ręcznej plażowej jest nieco większa, ale jednocześnie lżejsza.
Sprzęt do gry w piłkę ręczną plażową, bez którego również nie można się obejść, to taśmy do oznaczania granic boiska i pozostałych linii. Taśmy wykonuje się najczęściej z mocnych materiałów syntetycznych w intensywnych, a nawet jaskrawych kolorach, dzięki czemu wszystkie linie są doskonale widoczne w każdej sytuacji, nawet kiedy taśmy przysypane są lekko piaskiem. Zamiast taśm używane mogą być również specjalne, długie i wąskie wałki z pianki, których przewaga polega na tym, że trudniej jest je przysypać piaskiem i są lepiej widoczne. O linie takie zawodnicy mogą się jednak o wiele łatwiej potknąć, więc jak na chwilę obecną o wiele częściej wybieranym rozwiązaniem są taśmy. Niezależnie od tego, z czego wykonane są linie, mocuje się je do piasku na końcach przy pomocy specjalnych kotew. Do gry potrzebne są też bramki o wymiarach 2 x 3 metry. Przyjęło się, że zawodnicy grają w strojach plażowych i boso. Dopuszczalne są jednak skarpetki i specjalne bandaże na stopy do gry. Obuwie jednak nie jest dozwolone.
PIŁKA RĘCZNA PLAŻOWA ZASADY
Zasady gry w piłkę ręczną plażową są prostsze niż w przypadku klasycznej piłki ręcznej. Każda drużyna składa się z czterech zawodników, przy czym jeden zawsze musi pełnić funkcję bramkarza. W czasie gry zawodnicy mogą się dowolnie wymieniać, więc konkretne role nie są im przypisane na stałe. Gra trwa dwadzieścia minut i dzieli się na dwie, dziesięciominutowe połowy. W każdej połowie musi zostać wyłoniony zwycięzca. Jeżeli po dziesięciu minutach trwania połowy jest remis, to gra się dalej, aż do zdobycia bramki przez którąś z drużyn. Wygranie połowy oznacza zdobycie jednego punktu meczowego. Wygrywa drużyna, która zdobędzie tych punktów dwa. Jeżeli gra kończy się remisem (obie drużyny wygrały po jednej połowie, czyli zdobyły po jednym punkcie meczowym), to decyduje dogrywka w postaci tak zwanych shoot-outów. Gracze kolejno rzucają piłkę do bramki, której broni aż dwóch bramkarzy. Wygrywa drużyna, która zdobędzie w ten sposób więcej punktów.
W czasie normalnej gry punkty zdobywa się przez umieszczenie piłki w bramce, przy czym rzucać można wyłącznie spoza pola przedbramkowego. Normalny strzał oznacza jeden punkt. Gracze mogą wykonywać jednak też tak zwane bramki spektakularne (na przykład z wyskoku), które dają drużynie dwa punkty. W związku z tym, że gra odbywa się na piasku, jeden z ważniejszych elementów piłki ręcznej, czyli kozłowanie, nie może mieć tu miejsca. Dozwolone jest natomiast kontynuowanie gry, kiedy piłka leży albo toczy się po ziemi. Warto pamiętać, że w przypadku gry takiej jak plażowa piłka ręczna przepisy mogą się jeszcze zmieniać, przede wszystkim ze względu na to, że ciągle są dopracowywane.
HISTORIA PIŁKI RĘCZNEJ PLAŻOWEJ – CO WARTO WIEDZIEĆ NA TEN TEMAT?
Jak już wspomniano we wstępie, plażowa piłka ręczna ma niezbyt długą historię. Jej początki sięgają roku 1992, kiedy to zorganizowano pierwszy turniej na wyspie Ponza we Włoszech. Pierwsze rozgrywki miały charakter amatorski. Gra jednak wzbudziła duże zainteresowanie i już dwa lata później Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej opracowała pierwszą, oficjalnie uznawaną wersję reguł gry. Od tego czasu piłka ręczna plażowa stała się dość popularna na całym świecie. Dotarła również do naszego kraju. Pod patronatem Polskiego Związku Piłki Ręcznej już od kilku lat organizowane są oficjalne mistrzostwa kraju w piłce ręcznej plażowej.