W ping ponga gra obecnie niemal cały świat. W tym sporcie nie brakuje rozgrywek zawodowych na najwyższym poziomie, a ich kibice są w nie zaangażowani równie mocno, co fani piłki nożnej czy siatkówki w swoje ukochane sporty. Co więcej, przystępność zasad i łatwość zdobycia sprzętu czyni też z ping ponga jedną z najchętniej uprawianych sportowych gier towarzyskich. I choć wiele osób nie wyobraża sobie bez niej życia, ping-pong pojawił się na arenie sportowej zaledwie ponad wiek temu. Jaka jest historia tej arcyciekawej gry?
POCZĄTKI PING-PONGA - KTO ZAPOCZĄTKOWAŁ TEN SPORT?
Pierwsze doniesienia o grze, która później przekształciła się we współczesny tenis stołowy, pochodzą jeszcze z 1860 i kolejnych lat. Była to jedna z gier powstałych w wiktoriańskiej Anglii, gdzie wyższe klasy umilały sobie popołudnia różnego typu rozrywkami, na których można było spędzać czas we wnętrzach bądź na trawniku. Ponieważ w tym okresie także dynamicznie rozwijał się handel, a na rynku co chwila pojawiały się kolejne wynalazki, paletki i piłki do ping ponga już niedługo znalazły się w sprzedaży.
Ich pierwszym producentem była istniejąca do dziś firma Jacques of London, powstała jeszcze w XVIII wieku. Firma ta, produkująca typowe gry dla arystokracji, jak krykiet czy szachy, w 1901 umieściła w swojej ofercie zestaw rakietek i piłeczek pod autorską nazwą "Ping-pong".
Wieści o nowym, wciągającym sporcie dotarły szybko także za Ocean, gdzie Jacques of London sprzedał prawa do wspomnianej nazwy firmie Parker Brothers. Oczywiście, poza oryginalnymi twórcami sprzętu powstały także dziesiątki naśladowców, najczęściej sięgających po nazwę "tenis stołowy" dla promocji swoich wyrobów, aby uniknąć procesów.
TENIS STOŁOWY W XX WIEKU - PING PONG ZDOBYWA POPULARNOŚĆ!
Ten lekki, przyjemny sport, wymagający raczej precyzji, ale ciągle rozwijający dynamikę ruchów i muskulaturę, praktycznie od razu rozpowszechnił się w społeczeństwie. Wraz z postępem przemysłu i spadkiem cen zestawów do ping ponga zaczęły grać w niego wszystkie klasy społeczne, a arystokracja angielska straciła monopol na ten typ rozrywki.
Pierwsze nieoficjalne mistrzostwa tenisa stołowego datowane są już na 1902 rok, a przed 1910 rokiem w Anglii powstały już dwa stowarzyszenia miłośników gry. Jej rozwój ułatwiało także zaangażowanie samych graczy w ulepszanie sprzętu i zasad. Szybko pojawiły się wygodniejsze rakietki, pokryte materiałem o odbijających właściwościach, oraz piłeczki z celuloidu, odpowiednio lekkie i o dobrym współczynniku sprężystości.
Pierwsza oficjalna organizacja sportowa tenisa stołowego w Anglii powstała w 1926. Ten sam rok przyniósł także założenie ITTF, czyli International Table Tennis Federation, obecnie najważniejszego stowarzyszenia regulującego zasady gry turniejowej w ping ponga.
Innowacje technologiczne w zakresie sprzętu używanego do gry nie ustały - w latach 50-tych wprowadzono rakietki, gdzie pod gumą znalazła się znana nam pianka. Gra stała się jeszcze bardziej ekscytująca, a jej wprowadzenie 1988 na Igrzyska Olimpijskie przypieczętowało jej pozycje jako jednego z najpowszechniej uprawianych sportów na świecie.
WSPÓŁCZESNA GRA W PING-PONGA - CZYM RÓŻNI SIĘ OD HISTORYCZNEJ?
Zasady, którymi rządzi się obecnie tenis stołowy, ustalane są oficjalnie przez ITTF. To ta sama organizacja, która powstała jeszcze w XX-leciu międzywojennym i niedługo będzie miała okazję świętować 100-lecie swojego istnienia.
Jednak na samym początku ping pong był typową grą salonową, a zanim pojawił się dedykowany do niego sprzęt, używano w nim po prostu książek do odbijania piłeczki! Książki zdjęte z regałów pełniły wówczas także rolę siatki. A zasady? Były po prostu przeniesione dosłownie z gry w tenisa, w której także lubowały się brytyjskie wyższe sfery.
We współczesnym tenisie mamy już rakietki o precyzyjnych rozmiarach, z okładziną kauczukową lub gumową, najczęściej czerwono-czarne. Okładzina znajduje się na desce z drewna, choć może ono zawierać dodatkowo do 15% domieszek innych materiałów, poprawiających trwałość i użytkowanie rakietki.
Gra toczy się na stole o wysokości 76 centymetrów, którego wymiary stanowią prostokąt o bokach 2,74 metra na 1,525 metra. Stół dzieli siatka o wysokości 15,24 centymetrów, a celuloidowa lub plastikowa piłeczka nie może ważyć więcej niż 2,7 grama. Zasady również wyewoluowały - gra składa się z setów, a każdy z nich kończy się po zdobyciu przez jednego z zawodników lub drużynę 11 punktów.
CO SPRAWIA, ŻE TENIS STOŁOWY MA TYLU ZWOLENNIKÓW?
Jak widać po zestawieniu powyższych różnic, ping pong z czasem odszedł daleko od swoich korzeni. To typowe dla rozwoju sportów zespołowych - zaczyna się spontanicznie, ale szybko pojawia się potrzeba kodyfikacji i ujednolicenia zasad gry. Te zmiany sprawiają, że sport zaczyna zyskiwać wymiar międzynarodowy, co stwarza możliwość rozgrywania meczy na wysokim szczeblu i tworzy przestrzeń, w której kibice mogą obserwować swoich faworytów.
Jednak to nie kodyfikacja ostatecznie wpłynęła na popularność tej gry, a jej niepowtarzalne walory rozrywkowe. Ping pong to sport, w którym przede wszystkim liczy się technika. Najlepsi zawodnicy latami dochodzą do formy, która pozwala im startować w zawodach i Igrzyskach. Ale sekret ping ponga jest unikatowy - mogą w niego grać wszyscy, nawet jeśli nie mają zawodowych ambicji. Wystarczą rakietki, stół, siatka, i przepis na kilka godzin zabawy gotowy. Widać więc, że w tenisie stołowym z biegiem lat nie zagubiło się to, co najważniejsze - nastawienie na świetną rozrywkę!