RÓWNOWAŻNIA GIMNASTYCZNA – ZESTAW ĆWICZEŃ NA RÓWNOWAGĘ

2023-02-07



CZYM JEST RÓWNOWAŻNIA GIMNASTYCZNA?

Równoważnie gimnastyczne można spotkać w niemal każdej szkole czy sali ćwiczeń. To przyrząd wykorzystywany podczas treningów równowagi ciała oraz koordynacji fizycznej. Występuje w kilku różnych wariantach, jednak model profesjonalny ma długość 5 m. Można spotkać się również z krótszymi belkami (3 m).

Równoważnia wyposażona jest w metalową podstawę, która wykazuje wysoką odporność na obciążenia. Przyrząd posiada także drewnianą belkę, której powierzchnia pokryta jest antypoślizgową wykładziną. Chroni ona osobę ćwiczącą przed niespodziewanym upadkiem. Warto wspomnieć, że przestrzeń pracująca jest nieco elastyczna. co zwiększa efektywność aktywności.

RÓWNOWAŻNIA GIMNASTYCZNA DŁ. 5,0 M


Opisywany przyrząd gwarantuje szeroki zakres zastosowań. Nie bez powodu jest chętnie wykorzystywany podczas zajęć WF-u. Trzeba dodać, że równoważnia gimnastyczna sprawdza się także podczas rehabilitacji. Wykonana z wysokiej klasy materiałów przetrwa w nienaruszonym stanie długie lata. Należy zainwestować w model certyfikowany, który spełnia szereg restrykcyjnych norm oraz standardów.

JAK DZIAŁA RÓWNOWAŻNIA DO ĆWICZEŃ?

Ćwiczenia na równowagę wspomagają utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Tego rodzaju treningi są dobre nie tylko dla dzieci, ale również osób dorosłych. Należy podkreślić, że nie trzeba mieć doświadczenia, ani szczególnych umiejętności. Osoby, które czują się niestabilnie powinny być jednak asekurowane przez trenera, który uchroni przed ewentualnym upadkiem.

Na uwagę zasługuje fakt, że ćwiczenia na równoważni pobudzają czucie głębokie, czyli zmysł orientacji. Bazuje on na receptorach znajdujących się w ścięgnach, więzadłach, mięśniach czy torebkach stawowych. W ćwiczeniu nie dominuje zmysł wzorku. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla osób pragnących zwiększyć swobodę i płynność ruchów (np. po przebytej kontuzji).

JAKIE ZALETY MAJĄ ĆWICZENIA RÓWNOWAŻNE?

Ćwiczenia na równoważni mają mnóstwo zalet. Właśnie dlatego bardzo często są one rekomendowane przez specjalistów (np. fizjoterapeutów). To świetna opcja dla osób w każdym wieku. Omawiana aktywność nie należy do wyczerpujących. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stała się ona elementem rozgrzewki. Najważniejszą korzyścią jest poprawa koordynacji ruchowej. Podczas treningu aktywowane są mięśnie głębokie, co ma bezpośredni wpływ na pracę układu nerwowego.

Należy wiedzieć, że ćwiczenia na równowagę rekomendowane są także osobom, które mają problemy z krążeniem. Ważne, aby były one wykonywane systematycznie, gdyż tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie pożądanych rezultatów. Lepsza kontrola nad aparatem ruchu to również lepszy stan zdrowia kręgosłupa i stawów!



Do najważniejszych zalet ćwiczeń na równoważni można zaliczyć:

- poprawę koordynacji ruchowej,

- skrócenie czasu reakcji na bodźce,

- obniżenie nadmiernego napięcia mięśniowego,

- pozytywny wpływ na czucie głębokie,

- lepszą kontrolę nad ciałem (np. podczas trenowania),

- utrzymanie właściwej postawy ciała.

CZUCIE GŁĘBOKIE A POCZUCIE RÓWNOWAGI

Ćwiczenia na równowagę stymulują do pracy receptory odpowiadające za czucie głębokie (propriocepcję). Jest to umiejętność zachowania stabilnej postawy ciała oraz określenia położenia poszczególnych jego części w przestrzeni. Umożliwia to swobodne przemieszczanie się bez konieczności ciągłej kontroli narządu wzroku. Nie ma konieczności patrzenia na kończyny, aby określić ich lokalizację.

Podczas treningów czucia głębokiego wykonywane są rozmaite aktywności, takie jak np. chodzenie po nierównej powierzchni czy linie.

CZY RÓWNOWAGĘ MOŻNA WYĆWICZYĆ?

Zmysł równowagi jest w niewielkim stopniu uzależniony od genów. Istnieje prawdopodobieństwo, że problem ze stabilnością można "odziedziczyć". Nie oznacza to jednak braku możliwości poprawy swojej sytuacji. Dzięki ćwiczeniom możliwe jest oddziaływanie na zmysł równowagi, co niesie za sobą wiele korzyści. Oczywiście trzeba pamiętać, że efekty nie pojawią się z dnia na dzień, a wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Podstawą jest regularna aktywność.

GDZIE WYKORZYSTYWANA JEST RÓWNOWAŻNIA GIMNASTYCZNA?

Równoważnia gimnastyczna stosowana jest na lekcjach WF-u, siłowniach, obozach sportowych, zajęciach tanecznych, rehabilitacjach, treningach wielu różnych dyscyplin (np. piłki nożnej). Omawiany przyrząd jest na tyle uniwersalny, że sprawdza się w wielu różnych miejscach.

PRZYKŁADY ĆWICZEŃ RÓWNOWAŻNYCH

Można wyróżnić wiele ćwiczeń równoważnych, więc każdy znajdzie opcję dla siebie. Są one wykonywane przy użyciu równoważni gimnastycznej, ale nie tylko.

1. Spacer po linie - wystarczy jedynie wyznaczyć tor za pomocą sznurka. Osoba ćwicząca nie może schodzić na bok.

2. Przejście po równoważni - to świetna opcja dla tych, którzy mają problem z otrzymaniem stabilnej postawy. Warto stopniowo zwiększać tempo przejścia.

3. Wchodzenie i schorzenie z równoważni - należy wykonać kilkadziesiąt powtórzeń. W trudniejszej wersji powrót na przyrząd może odbywać się w pozycji odwróconej.

4. Wymachy rąk na jednej nodze - dobrze posiadać jest obciążenia w postaci hantli czy butelek. Ważne jest zachowanie stabilnej niezmiennej pozycji i wyprostowanych pleców.

5. Rzucanie piłki plażowej - ćwiczenie można wykonać stojąc na podłodze lub na równoważni (wersja trudniejsza). Podczas łapania piłki nie należy zmieniać pozycji ciała.

4. Deska na piłce stabilizującej - wymaga położenia się w podporze na specjalnej piłce. Pozycja powinna zostać utrzymana minimum kilka sekund.