Hokej to widowiskowy sport, który cieszy się zainteresowaniem na całym świecie. Jest on szczególnie popularny w Europie oraz w Ameryce Północnej. Warto zatem poznać podstawowe zasady gry.
JAK ZATEM GRAĆ W HOKEJA?
Zasady gry w hokeja są stosunkowo proste. Każda drużyna liczy sobie dwudziestu dwóch zawodników, w tym dwudziestu zawodników grających w polu oraz dwóch bramkarzy. Każdy zawodnik posiada swój kij, łyżwy oraz ochraniacze, które zapewniają bezpieczeństwo. Celem gry jest zdobywanie punktów, a sama gra odbywa się z użyciem kauczukowego krążka wbijanego do bramki przeciwnika.
ILU ZAWODNIKÓW ZNAJDUJE SIĘ NA BOISKU?
Cały mecz hokejowy podzielony jest na trzy tercje, z których każda trwa po dwadzieścia minut. Co ważne, liczony jest czas tak zwanej czystej gry, ponieważ zegar zatrzymywany jest w trakcie przerwy w grze. W czasie meczu na boisku znajdować się może tylko sześciu zawodników z danej drużyny.
JAK WYGLĄDA LODOWISKO DO HOKEJA?
Lodowisko do hokeja podzielone jest na trzy części, które oddzielone są niebieskimi liniami. Warto wspomnieć, że do tego swoistego boiska wlicza się nie tylko samo boisko, ale również ławkę rezerwowych i ławkę kar.
JAKIE ZAGRANIA SĄ DOZWOLONE?
W przypadku hokeja krążek może być zagrywany nie tylko kijem, ale również łyżwą czy ręką. Należy również pamiętać o tym, że ręką zagrywać nie można jednak do zawodnika swojej drużyny. Nie można również unosić kija powyżej linii ramion. Tego rodzaju zachowania powodują wznowienie gry.
Bramka również może być zdobywana tylko kijem.
JAK ODBYWAJĄ SIĘ ZMIANY?
Zmiany zawodników odbywają się w trakcie gry. Niewymagane jest dokonywanie zmian w czasie przerwy, ale na lodowisku może przebywać maksymalnie sześciu zawodników danej drużyny, a udział dodatkowego zawodnika powoduje naliczenie dwuminutowej kary technicznej danej drużyny.
CZYM JEST WZNOWIENIE?
Wznowienie gry następuje po jej przerwaniu. Wówczas to dwaj zawodnicy z przeciwnych drużyn stają naprzeciw siebie i rywalizują o krążek rzucany między nich przez sędziego. Wznowienie następuje w przypadku wypadnięcia krążka poza boisko czy w sytuacji, w której bramkarz traci krążek z pola widzenia na dłużej niż trzy sekundy.
ZA JAKIE ZACHOWANIA MOŻE BYĆ NAŁOŻONA KARA?
Faule dokonywane przez drużynę atakującą odgwizdywane są natychmiast. Wybrane wykroczenia nie muszą jednak powodować natychmiastowego przerwania gry, ponieważ sędzia może zastosować przywilej korzyści dla drużyny poszkodowanej. Rodzajem kary jest odesłanie zawodnika faulującego na ławkę kar, na której może spędzić nawet dziesięć minut. W tym czasie drużyna gra w osłabieniu. W składzie danej drużyny nie może być jednak mniej niż trzech zawodników. W przypadku zdobycia bramki przez drużynę grającą w osłabieniu możliwy jest wcześniejszy powrót zawodnika z ławki kar na lodowisko, ale nie dotyczy to sytuacji, w których nałożona na zawodnika kara przekraczała pięć minut. W hokeju karane jest zahaczanie oraz celowe powodowanie upadku zawodnika z przeciwnej drużyny. Poza tym, kara może zostać nałożona za atak kijem, który trzymany jest oburącz. Zabronione jest również wysokie unoszenie kija, uderzanie kijem, przeszkadzanie oraz zbyt agresywne współzawodnictwo w grze. Kary nakładane są również za podcinanie, ataki kolanem lub łokciem, natarcie, wyrzucanie przeciwnika za bandę, a także celowe opóźnianie gry i wybijanie krążka za bandę. Zgodnie z przepisami zawodnicy powinni stosować odpowiedni i w pełni sprawy sprzęt.
CZYM JEST TAK ZWANY SPALONY?
Spalony odgwizdywany jest w sytuacji, w której zawodnik danej drużyny znajduje się w tercji drużyny przeciwnej w momencie, w którym krążek wybijany jest przez zawodnika z tej samej drużyny w jego kierunku. W takiej sytuacji gra wznawiana jest w tercji środkowej.
JAK WYKONYWANY JEST RZUT KARNY?
Rzut karny wykonywany jest po faulowaniu zawodnika, który znajduje się przed bramkarzem przeciwnika. Krążek umieszczany jest na środku boiska, a poszkodowany zawodnik może w dowolny sposób oddać strzał w kierunku bramki. W 2005 roku wprowadzono również zapis, zgodnie z którym ustanowiono tak zwaną zabronioną strefę gry bramkarza. Zgodnie z przepisem bramkarz nie może grać za swoją linią bramkową.
CZYM JEST UWOLNIENIE?
Uwolnienie następuje wówczas gdy gracz danej drużyny wybija krążek z własnej połowy na połowę przeciwnika. Krążek mija wówczas linię bramkową i nie jest przejmowany przez żadnego z zawodników. W takiej sytuacji gra wraca do tercji drużyny, która popełniła faul. Uwolnienie nie jest odgwizdywane w momencie, w którym krążek wybijany jest z połowy zespołu grającego w osłabieniu. Przewinienie nie jest uznawane również w sytuacji, w której krążek wpada do bramki.
CZY WARTO GRAĆ W HOKEJA?
Zdecydowanie tak. Zasady gry są przejrzyste, a współzawodnictwo daje wiele przyjemności i satysfakcji. Hokej wymaga zwinności i dużej wytrzymałości fizycznej, ale jest zdecydowanie godny polecenia, zwłaszcza dla dzieci pragnących rozpocząć swoją przygodę ze sportem.