Co przychodzi nam na myśl jako pierwsze, kiedy myślimy o meczu siatkówki? Ekscytacja i emocje! To jeden z najbardziej angażujących sportów zespołowych, i to zarówno dla zawodników i zawodniczek, jak i dla zgromadzonych na trybunach widzów. Również kibicom przed telewizorami czasem zapiera dech, gdy na boisku następuje nagły zwrot akcji, ułamki sekund decydują o zwycięstwie bądź przegranej. To sport, który zdecydowanie warto poznać bliżej, dlatego dziś przedstawiamy jedną z ciekawszych siatkowych sytuacji: złoty set.
CZYM SĄ SETY W SIATKÓWCE I O CZYM DECYDUJĄ?
Jak wiadomo, podczas meczu siatkówki po obydwu stronach zmaga się ze sobą po 6 zawodników. Z pozoru ich zadanie jest proste - każda drużyna ma na celu przebicie piłki na stronę przeciwników tak, by nie mogli oni jej odbić lub by musieli popełnić błąd. Ale to tylko pierwsze wrażenie. Wystarczy poprosić osobę, która do tej pory nie miała do czynienia z siatkówką, by obejrzała kilka minut meczu i spróbowała na tej podstawie sformułować zasady gry. Gwarantujemy, że nie pójdzie jej łatwo!
Sety to jedno z podstawowych pojęć tego sportu. Określają segmenty gry, które toczą się aż do zdobycia 25 punktów przez jedną z drużyn. W przypadku ostatniego seta jest to 15 punktów, ale zasada jest podobna: do zwycięstwa liczy się przewaga 2 punktów nad rywalami. W siatkówce może być maksymalnie 5 setów, jednak często gra kończy się wcześniej. Wobec drużyny, która wygra już 3 sety, nie da się już osiągnąć przewagi, dlatego w wielu przypadkach to właśnie trzeci set stanowi końcowy etap zmagań zawodników.
Ale nie zawsze gra toczy się utartym torem. Zdarzają się też spotkania, podczas których mamy okazję obserwować niezwykle wyrównaną i zaciętą walkę. To momenty, dla których żyje każdy fan siatki. Kiedy siły obydwu drużyn wydają się porównywalne, a najmniejszy błąd może kosztować je cały mecz, emocje wydają się sięgać zenitu. Tak właśnie bywa w przypadku złotego seta.
ZŁOTY SET W SIATKÓWCE - KIEDY MAMY Z NIM DO CZYNIENIA?
O złotym secie mówimy na ogół przy dwumeczach, czyli serii spotkań pucharowych, które decydują wspólnie o przejściu jednej z drużyn do dalszej rywalizacji. Jak wspomnieliśmy wyżej, mecz siatkówki może dobiec końca po 3 setach, jeśli jedna z drużyn ma zdecydowaną przewagę, ale wcale tak być nie musi. Drużyny, które spotkały się ze sobą także w czwartym secie i wciąż nie uzyskały rozstrzygnięcia, muszą rozegrać tie-breaka - piąty, 15-punktowy set.
Można z tej okazji powiedzieć, że złoty set w siatkówce jest jak tie-break na wyższym poziomie. Co prawda nie dotyczy jednego meczu, ale powiązanych ze sobą spotkań. Jednak zasada, która rządzi działaniami drużyn, jest podobna - konieczny jest dodatkowy, specjalny etap gry, który pozwoli jednoznacznie wskazać zwycięzcę.
Trudno wyobrazić sobie sytuację, z którą będą się wiązały większe emocje. Napięcie przed złotym setem bywa ogromne, a głosy kibiców z trybun stają się coraz bardziej donośnie. Każdy punkt może tu być kluczowy, toteż gra nabiera dodatkowej dynamiki i intensywności. Siatkówka to wymagający sport, ale złoty set nakłada na drużyny dodatkowe wymagania. Konieczne jest skupienie, zaangażowanie i pełne wykorzystanie pojawiającej się szansy.
SIATKÓWKA A ZŁOTY SET - SKĄD WZIĘŁA SIĘ TA KONCEPCJA?
Każdy złoty set w siatkówce to chwile, kiedy popularność tego sportu przestaje budzić jakiekolwiek zdziwienie. Widowiskowość takich spotkań to momenty, których nie przegapi żaden prawdziwy miłośnik siatki. Ale czy te momenty zdarzają się często?
Warto tu wspomnieć, że
siatkówka to dyscyplina, która wiąże się z dynamiczną grą, ale równie dynamicznie zmieniają się reguły rządzące profesjonalnymi meczami. Dlatego też złoty set to stosunkowo nowe pojęcie - ten sposób rozstrzygania dwumeczu nie był stosowany od zawsze. Po raz pierwszy został on zastosowany w Lidze Mistrzów 2009/2010. Złoty set w siatkówce pojawia się także w pucharach europejskich czy w lidze krajowej.
Jednak mimo tego, że na takie rozstrzygnięcie nie można liczyć podczas każdego meczu, to właśnie sytuacje w rodzaju złotego seta sprawiają, że od siatkówki trudno się oderwać. Kibicom pozostaje więc czekać na kolejne emocjonujące spotkania z udziałem naszych siatkarek i siatkarzy - i mieć nadzieję, że ich finał będzie równie fascynujący.